TOP-5.3.1-16-VS1-2018-00011
Sokszínű együttélés - helyi identitás és kohézió erősítése közösségfejlesztési módszerekkel
- Nemzetiségi alprogram
A projekt fő célja volt Kőszeg és a szomszédos települések identitás-elemeinek megőrzése és a térségi kohézió erősítése közösségfejlesztési módszerek segítségével. A térséget tekintve és Kőszeg szomszédos települései alatt esetünkben első sorban Horvátzsidány, Kiszsidány, Ólmod és Peresznye lakossága értendő, akik számára a nemzetiségi és felekezeti hagyományokra épülő program-elemek kerültek megrendezésre, a térségbe távolról betelepülők beilleszkedésének elősegítésével és az ő hagyományaik megismerésével. A célcsoportok emellett óvodások, általános és középiskolások, valamint családjaik, továbbá különböző tevékenységeket űző régi és új közösségek voltak.
A főbb megmozgató és aktivizáló tevékenységek úgy kerültek összeállításra, hogy minél szélesebb körben érintse a lakosok érdeklődési körét, mint pl.: horvát és német gasztro- és főzőklub falunapi kóstolóval, tambura és tánctanulás horvát nyelvtanulással összekapcsolva, mesedélutánok, kézműves foglalkozások a négy település gyermekei részére is.
A „Sokszínű együttélés”, mint cél úgy érvényesült, hogy az egyes témakörök köré aktivizált települési vagy „tematikus” helyi közösségek egymás közösség- és identitás építő tevékenységéről is tudomást szereztek, új kapcsolatok alakultak ki.
Az ide sorolható, nagyobb tömegeket megmozgató rendezvények voltak például Szent Márton napi lámpás vonulás Ólmodra (novemberben), Peresznyén és Horvátzsidányban és Kiszsidányban hagyományos horvát és német nemzetiségi ételek főzése, régi receptek felelevenítése (augusztusban). Ezeken a rendezvényeken keresztül természetesen teret kaptak a további fő projekt elemek is, mint a helyi népi zenei és tánc hagyományok felelevenítése, megismertetése és átörökítése. Nyílt táncház és közösségi örömzenélés formájában valósultak ezek meg, melyen szintén részt vettek a környékbeli települések lakói egyaránt, hisz a zene és a tánc, mint egy állandó kapocs átível generációkon, településeken és érdeklődési körökön át.